Jak zacząć głosowo sterować domem?

Inteligentny dom
chambercontrol
Jak zacząć głosowo sterować domem?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zapewnienie sobie dostępu do opcji takich, jak głosowe sterowanie w domu, jest prostsze, niż mogłoby się to wydawać. 

Co więcej, wcale nie wiąże się z dużymi wydatkami, oczywiście, jeśli mowa o podstawowych rozwiązaniach. Jednak nawet i one powinny w całości wystarczyć. Za najtrudniejsze zagadnienie można uznać sam dobór technologii, a także jej wdrożenie. Jak zacząć głosowo sterować domem? Dowiedz się od nas!

Google Home

Zasadniczo, Google Home to aplikacja, która działa jak hub dla wszystkich urządzeń Google. Jeśli masz podłączone produkty użytku domowego, takie jak termostat Google Nest lub inny, kompatybilny z systemem, światła, kamery lub głośniki, możesz zarządzać nimi z aplikacji Google Home. Warto też nadmienić, że oprogramowanie jest dostępne zarówno dla urządzeń z systemem iOS, jak i Android.

Za pośrednictwem Google Home można sterować wieloma różnymi obszarami w domu, regulując funkcje poszczególnych urządzeń – i to z jednego miejsca. Korzystając z centralnego systemu sterowania za pomocą głosu, użytkownik jest w stanie włączać i wyłączać akcesoria RTV/AGD, oświetlenie, termostat, alarmy czy światło. Za sprawą jednego, prostego polecenia można również sprawdzić pogodę lub odtworzyć wiadomości.

Apple HomeKit

Dysponowanie połączoną elektroniką, która może współdziałać ze sobą i być zautomatyzowana, pozwala zaoszczędzić czas i naprawdę usprawnić Twoje życie. Sposobem na to jest Apple HomeKit, do którego można się podłączyć przez Bluetooth lub Wi-Fi.

To platforma umożliwiająca centralne kontrolowanie usługami, które wchodzą w skład inteligentnego domu. Wystarczy, że są podłączone do tej samej sieci. Z poziomu Apple HomeKit można sterować takimi rzeczami, jak termostat, wtyczki elektryczne, rolety okienne, żarówki czy monitoring.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Luca Napoli (@tech4homekit)

Co można podłączyć do HomeKit?

HomeKit można potraktować jako szkielet, który łączy wszystkie artykuły IoT (Internet of Things). Światła, zamki czy kamery mogą być kontrolowane z poziomu aplikacji. Użytkownik będzie sterował parametrami za sprawą urządzeń takich jak iPhone, iPad lub MAC. Dostępna jest też opcja kontrolowania systemu poprzez komendy głosowe Siri.

Do największych atutów Apple HomeKit zalicza się opcja automatyzacji. Za sprawą aplikacji można zdecydować, kiedy konkretne urządzenia będą działać i na przykład ustawić moment włączenia się termostatu lub alarmu. Pozwala to wykorzystać funkcjonowanie Smart Home w nietuzinkowy sposób, na przykład ustawiając włączanie/wyłączanie świateł tak, aby imitowały obecność domowników na czas, kiedy w budynku nie będzie tak naprawdę nikogo.

Amazon Alexa

To kolejne oprogramowanie, które działa w podobny sposób jak Google Home i HomeKit. Działanie usługi jest oparte na chmurze i dostępne na ponad 100 milionach urządzeń zarówno od samego Amazona, jak i innych producentów.

Amazon Alexa jest stworzona w taki sposób, aby sterowanie głosowe było intuicyjne i proste. Oprogramowanie oferuje dostęp do zbioru narzędzi, interfejsów API, a także rozwiązań referencyjnych i dokumentacji, co ułatwia sterowanie za pomocą aplikacji. Warto też nadmienić, że Amazon Alexa nadaje się nie tylko do użytku w domu, ale również i w przedsiębiorstwie. Dzięki niej można ułatwić codzienną pracę i zautomatyzować wiele czynności.

Zdj. główne: Andres Urena/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zabezpieczenie zaniku fazy chroni twoje urządzenia elektryczne?
/
Jak zabezpieczenie zaniku fazy chroni twoje urządzenia elektryczne?
Zabezpieczenie zaniku fazy to kluczowa ochrona dla twoich urządzeń elektrycznych. Dowiedz się, jak działa i jak można go zastosować w praktyce.
Polecamy