Czujniki ruchu w systemach alarmowych oraz oświetleniowych mogą okazać się niezwykle przydatne i praktyczne. Dowiedz się, jak takie czujniki działają, jakie są ich rodzaje oraz przede wszystkim, czy warto instalować je w swoim domu?
Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest czujnik ruchu. Jest to urządzenie, które wykrywa różnego rodzaju aktywność w określonym zasięgu. Takie rozwiązanie opiera się technologiach takich jak ultradźwięki, fale podczerwone lub mikrofale. Istnieją też rodzaje wykrywaczy ruchu, które wykorzystują różne zasady działania, dla zwiększenia czułości wykrywania ruchu w otoczeniu. Ponadto, możemy wyróżnić czujniki zewnętrzne oraz wewnętrzne.
Najpopularniejsze są klasyczne czujniki ruchu umieszczane na ścianie domu. Takie naścienne czujniki zdolne są do kontrolowania od 140 do 200 mkw powierzchni. Na rynku dostępne są także czujniki o kącie obserwacji 360 stopni, które pozwalają na pokrycie powierzchni do nawet 300 mkw. Czujniki możemy podzielić także na modele przewodowe oraz bezprzewodowe.
Jak dokładnie działają więc takie urządzenia? Otóż pasywne detektory, określane jako PIR, reagują na promieniowanie w paśmie dalekiej podczerwieni i wykrywają jednocześnie zmiany promieniowania cieplnego. W przypadku tego typu urządzenia wejście lub wyjście człowieka albo zwierzęcia z obserwowanego sektora wykrywane jest więc przez zewnętrzne czujniki ruchu jako zmiana promieniowania cieplnego. Natomiast aktywne czujniki ruchu działają nieco inaczej, ponieważ do wykrywania poruszających się obiektów wykorzystują fale elektromagnetyczne oraz efekt Dopplera polegający na zmianie częstotliwości fali na skutek zmiany wzajemnego położenia źródła fali i jej odbiornika.
Czujniki ruchu najczęściej stosowane są na zewnątrz domu, tuż przy ogrodzeniu oraz przy drzwiach wejściowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu czujnik będzie automatycznie włączał oświetlenie, gdy tylko ktoś pojawi się przed wejściem. Ponadto czujniki są także świetnym rozwiązaniem w systemach alarmowych. Gdy wykryją ruch na posesji, na przykład pod Twoją nieobecność lub w nocy, od razu uruchomi się alarm. Dzięki takiemu rozwiązaniu z pewnością Ty oraz inni domownicy będziecie czuć się bezpieczniej. Takie rozwiązanie sprawdzi się także na parterze domu piętrowego – kiedy domownicy będą spali w pomieszczeniach na piętrze, czujka ruchu wewnętrzna może wykryć aktywność w salonie i uruchomi alarm.
Warto pamiętać jednak, że czujniki ruchu to nie tylko element systemów alarmowych. To także genialny i praktyczny dodatek do oświetlenia. Pozwalają one znacznie oszczędzać energię elektryczną, nawet wtedy, gdy domownik zapomni zgasić światło w przedpokoju, łazience czy w każdym innym pomieszczeniu lub na schodach. Warto więc w niektórych miejscach zamontować lampę lub kinkiet z czujnikiem ruchu, ponieważ po zaniku ruchu automatycznie wyłączą one oświetlenie po kilkunastu sekundach czy po innym ustawionym przez Ciebie czasie. Światło na czujnik ruchu zapala się i gaśnie dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujesz. Jest to wyjątkowo przydatne również w momencie, kiedy na przykład idziesz po schodach lub korytarzem i masz zajęte obie ręce – dzięki czujnikom nie musisz się przejmować włączaniem i wyłączaniem światła.
Fot. pixabay.com